uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Dom

Podstawowe zasady sprzątania w domu

Sprzątanie nie jest zbyt przyjemną czynnością dla wielu osób, przez co często się jej unika. Jednak bałagan robi się sam, dlatego konieczne jest cykliczne sprzątanie. Bardzo istotna jest odpowiednia sprawność podczas sprzątania, dzięki czemu będziemy mieć możliwość szybkiego wykonywania tego rodzaju czynności. Dlatego warto poznać podstawowe zasady sprzątania domu, a także wdrożyć je w życie podczas wykonywania swoich codziennych obowiązków.

Najbrudniejsze pomieszczenie

Z całą pewnością można stwierdzić, że sprzątanie naszego domu czy też mieszkania powinniśmy zacząć od najbrudniejszego pomieszczenia. Na pewno będzie to najlepsze rozwiązanie spośród wszystkich możliwych. Bardzo często zaczyna się sprzątanie od kuchni, ponieważ w niej można znaleźć duży bałagan. Takie rozwiązanie z powodzeniem może zapobiegać przenoszeniu się nieczystości do innych pomieszczeń, co jest bardzo korzystne podczas sprzątania.

Uciążliwe miejsca

Na początku procesu sprzątania powinno się również zająć wszystkimi uciążliwymi miejscami, które można znaleźć w naszym domu lub mieszkaniu. Dzięki temu możemy poświęcić czas na to, żeby środki czyszczące zaczęły działać na najbrudniejszych powierzchniach. Sprawi to, że dużo łatwiej będzie je można wyczyścić i nie będzie to wymagało użycia zbyt dużej ilości siły. Wśród najbardziej uciążliwych do sprzątania miejsc można na przykład wymienić kuchenkę gazową lub też płytę ceramiczną lub indukcyjną, które są przeznaczone do gotowania potraw.

Od góry do dołu

Sprzątanie warto również zaczynać od góry, a kończyć na dole. Dzięki temu brud nie będzie się przenosił. Jeśli zaczniemy sprzątać na dole, a skończymy na górze to kurz z góry może ponownie osiąść na dole. Sprawi to, że ponownie będziemy musieli posprzątać dół. Dlatego w miarę swoich możliwości warto unikać takich działań, ponieważ może to nam ułatwić nasze codzienne sprzątanie. Na samym końcu warto odkurzyć, a także umyć podłogę. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że żaden kurz się na niej ponownie nie znajdzie.

Od środka do zewnątrz

Kolejną zasadą, którą warto się kierować podczas sprzątania pomieszczeń jest reguła „od środka do zewnątrz”. Dlatego podczas porządkowania szafek najpierw należy posprzątać to, co znajduje się w środku nich, a następnie na zewnątrz. Zasada ta związana jest również z czyszczeniem łazienki. Na początku powinno się umyć wannę oraz prysznic, a w późniejszym czasie podłogę. Dzięki temu możemy zapobiec niekorzystnemu zachlapaniu podłogi, które i tak będziemy musieli posprzątać.