uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Dom

Łatwy w budowie dach o konstrukcji stalowej

Stalowy dach ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami. Po pierwsze, minimalna liczba połączeń, ponieważ każdy element może być wykonany w prefabrykacji bez konieczności łączenia wielu odcinków; po drugie, profil stalowy jest instalowany o wiele szybciej; po trzecie, stalowy dach jest bardziej opłacalny, a po czwarte, praktycznie nie wymaga konserwacji.

Łatwy w budowie dach – dach stalowy

Dach stalowy jest instalowany kilka razy szybciej niż dach drewniany, dzięki czemu koszt instalacji jednego metra kwadratowego materiału będzie niższy niż w przypadku innych materiałów.

Dachy stalowe dzielą się na cztery typy: z profilem trapezowym, klasycznym, dachówkowym i walcowanym. Najbardziej popularny jest profil klasyczny, który jest również najtańszy. Najdroższy jest ręcznie wykonany dach walcowany. Profil trapezowy jest zwykle instalowany na budynkach gospodarczych.

Jak już wspomniano, konstrukcja stalowa dachu ma wiele zalet w porównaniu z innymi materiałami. Ponieważ profil jest ułożony na całej długości dachu w jednym kawałku, nie ma połączeń. Zapobiega to deformacjom. Stal ściśle przylega do elementów poszycia, co jest nie bez znaczenia przy silnych wiatrach.

Dach stalowy jest instalowany szybko. A w dobie prefabrykacji, gotowe elementy trafiają wprost z zakładu produkcyjnego na plac budowy. Narzędzia do budowy stalowego dachu dostarczy Wam wypożyczalnia sprzętu budowlanego.

Ciężar dachu stalowego pozornie wydaje się większy, ale tak nie jest. Profile mają o wiele mniejsze przekroje niż wykonane z innych materiałów. Pozwala to na łatwiejsze operowanie rozmiarem i rozpiętością.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy wykonawczej i zawarciu umowy?

Zwykle konstrukcje dachowe są wybierane razem z architektem i projektantem. Jeśli decyzja została podjęta na korzyść dachu stalowego, należy wysłać zapytanie cenowe do firmy konstrukcyjnej, z prośbą o sporządzenie kalkulacji „pod klucz”, czyli sprzedaż i dostawę wszystkich niezbędnych materiałów, a także ich instalację. Byłoby miło, gdyby firma miała umowę z lokalnymi producentami. W takim przypadku materiały będą kosztować mniej niż przy zakupie jako osoba prywatna.

Ważne jest, aby oferta cenowa była jak najbardziej szczegółowa: listwy, śruby, szczegóły systemu rynnowego, pokrycia dachowe, zwisy okapowe, asortyment konstrukcji stalowej, zabezpieczenie antykorozyjne itp. Szczegółowa i przejrzysta oferta cenowa świadczy o uczciwości i wiarygodności partnera.

Cena dachu stalowego

Zazwyczaj pierwsza oferta cenowa jest sporządzana na podstawie projektu, a budowniczy nie musi przychodzić do obiektu przed potwierdzeniem zamówienia. Ważne jest, aby podpisać zamówienie i umowę zlecenia, aby klient miał dokumenty pod ręką. Daty rozpoczęcia i zakończenia pracy zostaną ustalone w trakcie negocjacji. Płatności za materiały i prace powinny być również idealnie przeprowadzane zgodnie z etapami. Jakie niuanse techniczne należy znać podczas instalowania dachu?

Jeśli klient nie ma wykształcenia budowlanego i nie jest w stanie dopilnować prac montażowych krok po kroku, warto zatrudnić osobę, która będzie nadzorować prace. Pomoże omówić wszystkie problemy, zwrócić uwagę klienta i budowniczego na ważne niuanse techniczne. Oczywiście będziesz musiał zapłacić za tę usługę, ale na tle ogólnych kosztów budowy jej koszt jest prawie niezauważalny, ale w ten sposób możesz zapobiec problemom w przyszłości.

Byłoby jednak dobrze, gdyby klient był na bieżąco z procesem budowy dachu stalowego.