uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Dom

Ranking okapów kominowych. Wybierz najlepszy okap do kuchni!

Okap kuchenny to urządzenie umożliwiające poprawę jakości powietrza w kuchni podczas przygotowywania posiłków. Wśród najczęściej wybieranych modeli znajdują się okapy kominowe. To okapy montowane jako przyścienne i najczęściej podłączane do instalacji wentylacyjnej. Można dopasować je zarówno do nowoczesnej, jak i klasycznie urządzonej kuchni.

W sklepach można znaleźć szeroką paletę okapów. W zakupie odpowiedniego modelu bardzo pomocny będzie ranking okapów kominowych, z którym można porównać różne modele. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie tego sprzętu?

Wymiary okapu

Okap kominowy powinien pasować do miejsca montażu, dlatego przy jego zakupie należy zwrócić uwagę na jego wymiary. Najczęściej kupowane okapy kominowe mają szerokość 60 cm, 80 cm.

Warto pamiętać o tym, że im szerszy będzie okap, tym będzie mógł pracować bardziej efektywnie.

Wydajność okapu

To parametr odnoszący się do ilości powietrza przechodzącego przez okap podczas pracy. Im jego wydajność jest większa, tym skuteczniej radzi on sobie z zanieczyszczonym powietrzem w kuchni – parami, zapachami.

Lepszej jakości okapy wyposażone są w kilka poziomów pracy, które można dopasować do poziomu zanieczyszczeń.

Tryb pracy okapu

Okapy pracują w dwóch trybach:
– wyciąg,
– pochłaniacz.

Gdy okap działa jako wyciąg, wtedy wymaga podłączenia do instalacji wentylacyjnej – odprowadza wtedy do niej zużyte powietrze. Gdy działa jako pochłaniacz, znajdujące się w nim filtry oczyszczają powietrze, więc podłączenie do wentylacji nie jest już konieczne. Urządzenie może pracować w jednym z tych trybów lub też w każdym z nich.

Głośność pracy okapu

Dobry okap nie powinien pracować głośno. Cichy model sprawdzi się przede wszystkim w aneksach kuchennych, czyli w kuchniach połączonych z salonem.

Sterowanie okapem

Większość modeli wyposażona jest w przyciski mechaniczne, lecz ranking okapów kominowych często prezentuje też modele sterowane elektronicznie. Wybrane są też wyposażone w piloty bezprzewodowe.

Dodatkowe funkcje okapu

Okap kominowy może posiadać różne funkcje pracy. Najbardziej popularna to wbudowane lampy, które pozwalają na oświetlenie kuchenki i jej otoczenia. Bardziej zaawansowane modele wyposażone są w timery automatycznie wyłączające urządzenie po wskazanym czasie, czujniki zanieczyszczenia, minutniki.

Styl okapu

Nie można zapominać również o wyglądzie, dlatego oglądając ranking okapów kominowych, warto zwrócić uwagę na ich styl.

Do klasycznie urządzonych kuchni świetnie pasują okapy rustykalne, w jasnych kolorach bieli, beżu, natomiast do nowoczesnych modele metalowe i szklane w kolorach czarnym, białym, srebrnym.