uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Praca

Jak zarabiać duże pieniądze?

Zdecydowana większość osób z którymi rozmawiamy na co dzień, narzeka na zbyt niskie wynagrodzenie w swoich firmach. Zjawisko to – bardzo dobrze znane przez psychologię ekonomii – nie jest niczym złym, ale też jest czynnikiem mobilizującym, by zarabiać w danej pracy jeszcze więcej. Jak to zrobić?

Nie ma pieniędzy bez awansu!

To prawda stara jak świat. Uzyskanie awansu daje nam szansę na to, by móc zarabiać więcej. Problem w tym, że nie zawsze jest ku temu możliwość. Czasami jest to wina specyficznej struktury firmy, w której nie ma miejsca dla „młodych i zdolnych”. Kiedy indziej jest to spowodowane innymi obowiązkami, które ze względu na pełnione role (nauka, rodzina) musimy pełnić. Czasem jednak to my sami jesteśmy winni tego, że mało zarabiamy. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę nasze lenistwo!

Jest czas? To może drugi etat?

Na pierwszy rzut oka brzmi to jak makabryczny żart. Zarabianie więcej, bo więcej przesiaduje się w pracy, nie jest niczym nowym i zaskakującym. W rzeczywistości pracownik może w ten sposób rozwijać się na dwóch poziomach. Sprawa jest ułatwiona, jeśli na drugim etacie pracujemy zdalnie. Jeśli takiej możliwości nie mamy, to i tak nie stoimy na straconej pozycji. Jeśli potrafimy działać w dwóch różnych specjalnościach, to – najprawdopodobniej – w którejś z nich rozwiniemy się na tyle, by móc zarabiać więcej.

Czas zorganizować swój czas

Jak zacząć zarabiać duże pieniądze? Najlepiej przez jeszcze lepszą organizację swojego czasu. Akapit ten poświęcony jest przede wszystkim tym osobom, które pracują zdalnie. Brak kontroli ze strony szefa, to wydłużający się czas realizacji konkretnych projektów. Jeśli pracownikowi uda się wykonać je szybciej, zaoszczędzony w ten sposób czas można przeznaczyć na własne przyjemności lub na… dodatkową pracę.

Zmiana w podejściu również jest ważna!

Zarabianie większych pieniędzy można rozpocząć od doskonalenia się w określonej specjalizacji. Można też spróbować zmienić swoje nastawienie. Pracą, którą teraz wykonujemy, nie jest naszym jedynym zajęciem. Jeśli zmienimy pracę, to najprawdopodobniej znajdziemy inną. Pora przestać się bać, gdyż wiele innych branż (zwłaszcza IT) płaci zdecydowanie więcej. Należy też porzucić myślenie, że „mi się należy”. Czasami do lepszego wynagrodzenia trzeba dojść po długotrwałym wysiłku.

Podsumowanie

Chcąc zarabiać więcej, wcale nie trzeba pracować więcej. Owszem, ta zasada sprawdzi się w kontekście lepszej organizacji czasu, ale nie jest ona jedyną, na którą warto postawić. Równie ważne jest to, by nasza pozycja zawodowa stawała się coraz wyższa. Nie bez znaczenia jest też umiejętne wycenianie własnych usług.