uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Praca

Wady i zalety home office w obliczu pandemii

Umiejętność pracy zdalnej to wymóg obecnych czasów. Jeszcze do niedawna była luksusem. Po pierwszym lockdownie okazało się, że praca w domu to wyzwanie. Musimy radzić sobie na jednej powierzchni z innymi domownikami. Kiedy razem z nami zostają dzieci, to sprawa trochę się komplikuje. Nie tylko dlatego, że trudniej nam się skoncentrować, ale także dlatego, że dzieci, aby odbyć swoje lekcje on-line, często potrzebują naszego narzędzia pracy-laptopa. Home office rządzi się innymi prawami niż biuro stacjonarne i jak każda praca ma swoje wady i zalety.

Praca zdalna ma swoje plusy

Oszczędzasz czas, który tracisz w ciągu dnia na dojazdy i stanie w korkach. Dodatkowo nie wydajesz pieniędzy na kawę i jedzenie poza domem. Dzień możesz spędzić też w komfortowym i wygodnym ubraniu. W domu rządzisz się sam. Kiedy potrzebujesz – robisz sobie przerwę. Nie musisz czekać, aż szef wyjdzie z biura. Dostosowujesz pracę do siebie. Cicha muzyka w tle, ulubiona herbata, a w międzyczasie możesz nawet nastawić pranie. Sam ustalasz priorytety i plan dnia. Jeśli nie lubisz pracować w miejscach otwartych, przestrzeniach wypełnionymi ludźmi, to home office jest dla ciebie rozwiązaniem idealnym. Jeśli w domu masz warunki, łatwiej jest ci się skupić. No i unikasz możliwości zarażenia się niebezpiecznym wirusem. Stwarzasz sobie poczucie bezpieczeństwa i komfortu.

Wady i zalety home office

Nie jest jednak tak różowo, jak mogłoby się wydawać. Praca zdalna to także minusy. Najbardziej dokuczliwa jest monotonia. Zwiększa się też ryzyko depresji i samotności, jeśli mieszkasz sam. W przypadku dzielenia mieszkania z innymi domownikami łatwo o konflikty, chaos i brak koncentracji. Pracując w domu, musisz być zdyscyplinowany i dobrze zarządzać sobą w czasie. Dookoła bowiem masz mnóstwo rozpraszaczy. Przyjemności, telewizja, domowe sprawy do ogarnięcia. Wzrasta ryzyko zacierania się granic pomiędzy pracą a domem. Miejsce, w którym pracujesz, też nie pozostaje bez znaczenia. Wydziel sobie wygodne miejsce do pracy. Fotel, biurko, dobre oświetlenie. To ważne elementy, zwłaszcza dla twoich oczu i kręgosłupa.
Nie byliśmy przygotowani na pracę zdalną. Ważne, by zrozumieć, że to kolejne doświadczenie, z którego warto się uczyć i wyciągać wnioski. Praca zdalna to kompetencja przyszłości. Warto ją nabyć i posługiwać się nią w sposób płynny. Przyszłość nie jest daleko. Dzieje się już tu i teraz.