uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Praca

Co zrobić, by szybko przyswajać wiedzę?

Umiejętność szybkiego przyswajania wiedzy to podstawa do skutecznego uczenia się. Jest to zdolność, która nie tylko ułatwi przejście przez lata szkolne, ale również pomoże w rozwoju kariery zawodowej. Jak szybko przyswajać wiedzę?

Zadbaj w warunki

Umiejętność skupiania się jest podstawą nauki. Szybkie przyswajanie wiedzy może odbywać się jedynie w sprzyjających warunkach. Warto zadbać, by w pokoju, w którym się uczymy było cicho, nie było bodźców, które nas rozpraszają. Wyłączenie muzyki czy telefonu to konieczność. Ciągle przychodzące SMS -y czy dzwoniący przyjaciele nie pomagają w nauce.

Wygodne biuro, ergonomiczne krzesło oraz porządek w miejscu pracy również mają znaczenie. Ograniczenie ilości bodźców, które mogą rozpraszać i odwracać uwagę od tego, co ważne sprzyja skupieniu się.

Dlaczego się uczę?

Bardzo ważnym elementem jest odpowiedź na pytanie, dlaczego chcę się tego nauczyć? (nie muszę – chcę!). Znając cel nauki dużo łatwiej jest się skoncentrować. Robienie czegoś, co przynosi nam korzyść (rozwój zawodowy bądź osobisty) jest większą motywacją do utrzymania umysłu w ciągłym skupieniu.

Pozytywne nastawienie do nauki to połączenie motywacji oraz jasnego celu. Wiara we własne możliwości oraz sensowność działania również nie są bez znaczenia.

Określ plan

Szybkie przyswajanie wiedzy musi być oparte na racjonalnym planie, a następnie konsekwentnej realizacji założeń.

Koniecznie należy zapisać również cele długoterminowe. Może to być ukończenie studiów, awans na nowe stanowisko w pracy czy zmiana miejsca pracy. Ważne, by mieć cel przed oczami.

Każdy duży cel należy rozbić na mniejsze, łatwiejsze do osiągnięcia kroki. Po każdym zrealizowanym kroku jest łatwiej przejść do kolejnego zadania. Dzielenie nauki na mniejsze etapy pozwala zobaczyć swój wysiłek. Realizacja każdego etapu to sukces, który jest powodem do zadowolenia i dumy.

Widząc pozytywne efekty swoich starań dużo łatwiej jest zmobilizować się do kolejnego wysiłku.

Dbaj o siebie

Szybkie przyswajanie wiedzy uzależnione jest również od kondycji uczącej się osoby. Do nauki należy siadać wypoczętym, wyspanym. Bardzo ważny jest również aktywny tryb życia.

Ćwiczenia korzystnie wpływają na umiejętność zapamiętywania faktów. Przed rozpoczęciem nauki warto wyjść na spacer, przewietrzyć się czy poćwiczyć. Zmęczenie fizyczne na pewno nie wpłynie negatywnie na umiejętność zapamiętywania, wprost przeciwnie, badania dowodzą, że po ćwiczeniach jeszcze przez kilka godzin jesteśmy bardziej skoncentrowani. Hormon szczęścia, który wyzwala się w czasie ćwiczeń fizycznych pozytywnie nastraja również do późniejszych zadań.