uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Praca

Praca front end – co to znaczy?

Na portalach z ogłoszeniami dotyczącymi pracy pojawiają się często stanowiska typu „frontend developer”, z różnymi wymaganiami. Większość osób wie, że to coś związanego z programowaniem i informatyką, ale nie potrafi wskazać, o co konkretnie chodzi. Praca front end – co to znaczy? Czym zajmuje się frontend developer?

Frontend – definicja

Frontend to, najprościej mówiąc, widoczna część każdej strony WWW – czyli to, co widzimy, kiedy wyświetlamy daną stronę na ekranie. To wygląd i możliwości strony WWW – np. jej sposób nawigowania, kolory, obrazki czy animacje. Musi towarzyszyć mu back-end, czyli strona techniczna i to, czy wszystko działa tak, jak powinno (np. zapisywanie, przechowywanie i edytowanie danych).

Frontend developer, czyli specjalista od wyglądu stron WWW, powinien znać podstawy programowania, czyli języki programowania – HTML (język, który opisuje cel i przeznaczenie każdego z elementów strony WWW), CSS (wygląd strony) i JavaScript (język do programowania funkcjonalnych części strony).

Frontend developer – wymagania

Dobry frontend developer to nie tylko znajomość języków HTML, CSS i JavaScript. Powinien on też, przede wszystkim, znać język angielski w stopniu bardzo dobrym. Ułatwi mu to pracę i pomoże w poznawaniu nowinek ze świata IT. Frontend developer znać musi też frameworki (szkice do planowania tworzenia stron WWW lub aplikacji). Przykładowe frameworki to Backbone czy Foundation. Ich znajomość prawdopodobnie będzie wymagana przez pracodawcę.

Istnieją różne rodzaje pracy jako frontend developer – należy przeczytać w ogłoszeniu, czego dokładnie dotyczy ta praca, aby dowiedzieć się, czy na pewno się do niej nadajemy. Zajęcie może dotyczyć programowania – znajomość JavaScript na wysokim poziomie będzie tutaj podstawowym wymogiem. Można też być frontend developerem od grafiki. Wtedy zwykle wymagana będzie też znajomość programu Adobe Photoshop. Niekiedy of frontend developera wymagana będzie umiejętność robienia całych stron WWW, od początku do końca!

Kariera frontend developera

Aby zacząć swoją karierę frontend developera, warto ukończyć specjalistyczny kurs bądź kilka kursów. Należy zwrócić uwagę na to, czy poznamy HTML, JavaScript i CSS oraz frameworki, czyli podstawy, by móc pracować jako frontend developer. Warto też poznać programy Adobe (m.in. Photoshop) – to z pewnością przyda się, jeśli pracujemy w IT.

Zarobki w branży IT stale rosną, bo zwiększają się potrzeby na usługi takich specjalistów. Średnie zarobki frontend developera to około 7 tysięcy złotych. Zależy to od doświadczenia, miejsca pracy i kwalifikacji.