uszwagra.com.pl

Kolejna witryna oparta na WordPressie

Zakupy

Odblaski na rower – niezbędny element wyposażenia

W myśl przepisów polskiego prawa każdy rower musi być wyposażony w szereg elementów zwiększających jego widoczność, a co za tym idzie – bezpieczeństwo rowerzysty. W niniejszym artykule omówimy pokrótce obowiązkowe wyposażenie roweru oraz inne elementy, które pozytywnie wpływają na widoczność rowerzysty na drodze.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Każdy rower musi być wyposażony w odblask w kolorze czerwonym zamontowany z tyłu, przynajmniej jeden działający skutecznie hamulec oraz dzwonek lub inne urządzenie ostrzegawcze o nieprzeraźliwym dźwięku. Ponadto po zmroku rower musi mieć zamontowane przynajmniej jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym lub migającym oraz światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym.
Tylne odblaski na rower muszą mieć kształt inny niż trójkąt i należy zamontować je do roweru na stałe (tzn. że odblask np. na plecaku rowerzysty nie spełnia tego wymogu). Odblask powinien być widoczny z odległości minimum 150 m po oświetleniu przez światła innego pojazdu.
Wszystkie obowiązkowe światła (odblask oraz światła pozycyjne) powinny być zamontowane do roweru w przedziale 35-90 cm od jezdni.

Dodatkowe wyposażenie roweru

Dla zwiększenia bezpieczeństwa i widoczności dopuszczalne jest umieszczenie świateł odblaskowych także na kołach roweru (mogą to być np. odblaski montowane do szprych, odblaskowe wentyle lub opony z odblaskowym paskiem), na pedałach oraz z przodu roweru. Odblaski na rower zwiększają widoczność rowerzysty zarówno w nocy, jak i w ciągu dnia. Dzięki temu pozytywnie wpływają na bezpieczeństwo rowerzysty na drodze. Jest to istotne nie tylko w czasie jazdy jezdnią, ale również na drodze dla rowerów.

Wyposażenie rowerzysty

Odblaski na rower to dopiero pierwszy krok w stronę bezpieczeństwa na rowerze. Nawet najlepiej widoczny rower nie będzie bezpiecznym środkiem transportu bez odpowiedniego przygotowania rowerzysty. Sprawą absolutnie oczywistą jest znajomość przepisów polskiego prawa regulujących poruszanie się rowerem pod rogach publicznych.
Same przepisy nie uchronią jednak przed obrażeniami w razie wypadku. Wobec tego warto postawić na odzież z odblaskowymi elementami lub dodać odblaskowe opaski lub przywieszki – np. na plecak. Nie mniej istotny jest odpowiedni kask – chroni głowę w czasie upadku. Warto też zakładać odpowiednie okulary – chronią oczy zarówno przed wiatrem, jak i np. owadami czy pyłem, dzięki czemu jazda rowerem jest nie tylko bezpieczniejsza, ale i bardziej komfortowa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *