uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Węże asenizacyjne
Zakupy

Węże asenizacyjne

Specyficzne zastosowanie węży asenizacyjnych sprawia, że ich właściwości i parametry pracy, są bardzo często bagatelizowane. Jest to błąd, ponieważ tylko dobrze dobrane węże, mogą spełnić oczekiwania swoich nabywców. Zwłaszcza że w grę wchodzi zarówno bezpieczeństwo ludzkie, jak i kwestie związane z ochroną środowiska.

Czym jest wąż asenizacyjny?

Węże asenizacyjne, to – w dużym uproszczeniu – produkty, których zadaniem jest odprowadzenie nieczystości mieszkalnych i przemysłowych do odpowiednio przygotowanych zbiorników. Co więcej, węże te muszą być całkowicie bezpieczne dla otoczenia, gwarantując maksymalną szczelność nawet przy dużym ciśnieniu wewnętrznym. Co ciekawe, ich podział jest bardzo złożony i zależy od wielu istotnych kwestii.

Średnica – podstawowy parametr węża do asenizacji

Każdy wąż asenizacyjny ma określoną średnicę, której wymiar nie jest wartością przypadkową! Najczęściej ma się do czynienia z konstrukcjami o średnicy zawierającej się pomiędzy 63 a 80 milimetrami. Są to węże przeznaczone do typowo domowych zastosowań, gdyż pojemność szamb znajdujących się na terenie gospodarstw domowych całkowicie na to pozwala. 

Zupełnie inaczej wygląda ta sprawa w przypadku węży przemysłowych, których średnica może sięgnąć 100 mm! Wynika ona z zupełnie innych ciśnień, jakim zostaje poddany wąż opróżniający zbiorniki o zastosowaniu przemysłowym. Co więcej – w branży można spotkać się nawet i z takimi wężami, których średnica dochodzi do 150 mm. Modele te przeznaczone są głównie do specjalistycznych prac przy naprawdę dużych i pojemnych zbiornikach. Tak duża przepustowość sprawia, że czas opróżnienia zbiornika skraca się do zaledwie kilkunastu minut.

Uwaga! Wbrew obiegowym opiniom, węże asenizacyjne o dużej średnicy nie są dużo droższe od swych mniejszych odpowiedników. Czasem warto postawić na wydajniejszy sprzęt!

Dodatkowe właściwości techniczne

Oczywiście węże asenizacyjne nie różnią się między sobą wyłącznie swoją średnicą. Wręcz przeciwnie – na rynku można znaleźć węże, które znacznie różnią się od siebie pod wieloma względami. Jednym z nich jest powłoka węża, która może być:

– wysoce elastyczna i pozbawiona jakichkolwiek elementów wzmacniających jej strukturę,

– wyposażona w dodatkowe elementy izolujące, które sprawdzą się zwłaszcza w przypadku silnych odczynników chemicznych,

– wyposażona w dodatkowe ekrany ochronne, które skutecznie chronią ją przed przypadkowym zerwaniem, przerwaniem lub po prostu przebiciem,

– wzmocniona poprzez dodatkowe warstwy chroniące ją przed działaniem zimna, ciepła i promieniowania UV.

Wybierając odpowiedni wąż asenizacyjny, warto uwzględniać różne zmienne, które mogą mieć wpływ na jego trwałość. Wąż, który nie jest w żaden sposób zabezpieczony, wytrzyma maksymalnie kilka miesięcy. Produkt o znacznie stabilniejszej konstrukcji, to często inwestycja na lata.

Podsumowując, być może węże asenizacyjne nie podlegają tak skomplikowanym testom bezpieczeństwa co węże pożarnicze, ale również i one muszą być gwarantować bezpieczeństwo znajdującym się w pobliżu osobom i całemu środowisku.