uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Moda

Szampony prostujące do włosów – dla pięknej i gładkiej fryzury

Piękne, zadbane włosy to marzenie każdej kobiety. Bardzo często dla uzyskania wymarzonej fryzury kobiety wykonują mnóstwo zabiegów, które niekoniecznie korzystnie wpływają na wygląd włosów. Między innymi prostowanie w dłuższej perspektywie może wysuszać i niszczyć włosy. Alternatywą do tego typu zabiegów są szampony prostujące włosy. Co warto o nich wiedzieć?

Jak działa szampon prostujący włosy?

Szampony prostujące włosy zwykle opierają swoje działanie o hydrolizaty keratyny. Keratyna to białko stanowiące naturalny składnik włosa, jego niedobór może powodować między innymi puszenie się włosów, większą łamliwość i problemy z układaniem fryzury. Szampon prostujący działa jak suplement, który dostarcza keratynę prosto do włosa.

Dobre szampony prostujące włosy zawierają też składniki wspierające. Najczęściej są to różnego rodzaju olejki i wyciągi z roślin, np. olejek arganowy czy proteiny pszeniczne. Składnikiem wspierającym, którego warto poszukiwać w składzie takiego szamponu jest D-Pentenol, który wspiera wytwarzanie się keratyny przez nasz naskórek.

Czy stosowanie szamponów prostujących włosy różni się od tych tradycyjnych?

Najczęściej szampony prostujące stosuje się dokładnie tak jak każdy inny szampon. Nanosi się na mokre włosy, dokładnie je myje, a następnie spłukuje. Takie wykorzystanie szampony prostującego jest jednak najmniej efektywne.

Istnieje alternatywny sposób, przypominający nieco keratynowe prostowanie włosów wykonywane w salonie fryzjerskim. Szampon nanosi się na oczyszczone włosy, dokładnie w nie wsmarowuje i pozostawia na 15-20 minut. Następnie prostuje się włosy prostownicą o temperaturze 230 stopni Celsjusza. Takiego zabiegu nie należy jednak wykonywać częściej niż raz na kilka miesięcy.

Kto powinien unikać szamponów prostujących włosy?

Wbrew pozorom szampony prostujące włosy nie muszą być idealnym rozwiązaniem. Jeżeli mamy zdrowe, silne włosy szampony z keratyną mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto wiedzieć, że z keratyną można przesadzić. Dochodzi wtedy do tak zwanego przeproteinowania włosów. Gdy włosy otrzymują zbyt dużo substancji odżywczych nie tylko mogą stać się oklapłe, mogą wręcz zacząć usychać.

Na szczęście przedawkowanie szamponu prostującego włosy można łatwo odwrócić, wystarczy umyć kilka razy włosy w szamponie z SLS (czyli dokładnie z tym składnikiem, którego najlepiej unikać jeśli chcemy cieszyć się prostymi włosami). Dobrze sprawdza się też olejowanie włosów przy użyciu emolientów, które stanowią przeciwwagę dla różnego rodzaju protein.