Samochód jest rzeczą niezbędną we współczesnym świecie, dlatego warto zadbać o to, by był sprawny i nie zawiódł w najgorszych momentach. Jednak i on czasem ulegnie awarii, nie oznacza to jednak, że koniecznie musimy udać się do mechanika. Usunięcie drobnych uszkodzeń często jest w zasięgu przeciętnego kierowcy, potrzeba jednak do tego odpowiednich części. W przypadku naprawy samochodu nie wolno zaopatrywać się w rzeczy słabej jakości, gdyż może to przynieść efekt odwrotny od oczekiwanego. Dobrze jest rozejrzeć się po aukcjach internetowych, by nie zawieść się niepotrzebnie. Jakie rzeczy, niezbędne do naprawy możemy kupić w taki sposób?
- Przeguby
- Elementy do wulkanizacji
- Czujnik położenia wału
Przeguby
W większości pojazdów napęd przenoszony jest na przednie koła za pomocą półosi, zakończonych przegubami. Umożliwiają one nie tylko przeniesienie momentu obrotowego, ale także skręcanie kół. Są to elementy o bardzo długiej trwałości, jednak ich działanie w dużej mierze uzależnione jest od tego, jaki styl jazdy preferuje kierowca. Niedoświadczeni posiadacze prawa jazdy ruszają niekiedy ze zbytnio skręconą kierownicą, mocno dodając gazu – może to spowodować zbyt szybkie zużycie przegubów, a w konsekwencji konieczność ich wymiany. Najczęściej niszczą się gumowe osłonki ze względu na fakt, iż przeguby w przednich kołach muszą pracować pod dość dużym kątem. Wpływ na to ma nie tylko naturalne starzenie się gumy, ale także jazda po niekorzystnym podłożu, jak na przykład drogi leśne. Pękniecie gumowej części może spowodować przedostanie się do przegubu piasku czy ziemi, a także wyciek oleju smarującego i w konsekwencji awarię tej części samochodowej.
Elementy do wulkanizacji
Pękniecie opony to coś, co przytrafiło się chyba każdemu kierowcy co najmniej raz w życiu. Wystarczy mały element o zaostrzonych brzegach, czy nawet zwykły kamień, by opona uległa pęknięciu i nie nadawała się do dalszej jazdy. Jeśli uszkodzenie jest małe, wystarczy wulkanizacja na zimno – proces taki doraźnie jesteśmy w stanie przeprowadzić sami, zestawy naprawcze są na wyposażeniu niektórych samochodów. Można również zaopatrzyć się w nie na aukcjach internetowych, by mieć pewność, iż bezpiecznie dojedziemy do celu. Zestaw taki umożliwia wypełnienie pęknięcia w oponie specjalnym utwardzaczem, co pozwala na dalszą jazdę. Trzeba jednak pamiętać, iż w ten sposób nie powinno się naprawiać powierzchni bocznych opony. W przypadku większych uszkodzeń konieczna będzie wulkanizacja na gorąco. Jest to proces, który przywraca oponę do stanu pełnej używalności, wymaga jednak posiadania specjalistycznych maszyn. Warto zatem, w razie problemów odwiedzić najbliższy warsztat samochodowy, by specjaliści ocenili stan ogumienia i wskazali najlepszą metodę naprawy.
Czujnik położenia wału
Czujnik położenia wału to bardzo istotny element, informujący komputer sterujący pracą silnika o tym, jaka jest prędkość obrotowa wału oraz jego położeniu. Awaria czujnika może spowodować unieruchomienie pojazdu i brak możliwości jazdy, gdyż komputer potraktuje wówczas jednostkę napędową jako uszkodzoną. Błędne przekazywanie danych z kolei może doprowadzić do nierównej pracy silnika, gaśnięciem w przypadkowych momentach czy też problemami z jego ponownym uruchomieniem. Jednostka napędowa może przejść wówczas w tryb awaryjny – pojawi się świecąca kontrolka, wzrośnie zużycie paliwa i znacząco spadnie moc. Aby mieć pewność, iż awarii uległ właśnie czujnik położenia wału, konieczna jest wizyta w warsztacie samochodowym i przeprowadzenie diagnostyki – podobne objawy wywołuje bowiem również uszkodzenie zapłonu albo układu zasilania.