uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Zdrowie

Najczęstsze skutki nieprawidłowego odżywiania

W dzisiejszym świecie mnóstwo osób dość beztrosko traktuje kwestię diety. Brak czasu i ogrom możliwości sprawiają, że często spożywamy byle co, kupując przetworzoną żywność czy zamawiając pełne pustych kalorii fast foody. W wielu wypadkach jemy nieregularnie lub w niewłaściwych proporcjach. Efekty takiej diety nie muszą być natychmiastowe, ale mogą pojawić się za jakiś czas. Jakie są skutki nieprawidłowego odżywiania?

Nadmiar lub niedobór masy ciała

Nieprawidłowe odżywianie często polega na jedzeniu zbyt kalorycznych produktów, takich jak słone przekąski, słodycze czy fast foody. W efekcie pojawia się nadmiar kilogramów, zwłaszcza gdy kiepska dieta połączona jest z brakiem codziennej aktywności fizycznej. Nadwaga i otyłość to ogromny problem dzisiejszego społeczeństwa, dotyczący nie tylko dorosłych, ale coraz częściej dzieci i młodzieży. Trzeba jednak pamiętać, że skutkiem złej diety może być też niedowaga. Zarówno nadmiar, jak i niedobór masy ciała niosą za sobą szereg konsekwencji dotyczących nie tylko wyglądu czy kondycji, ale również zdrowia fizycznego i psychicznego.

Nieprawidłowe odżywianie a choroby

Zły sposób odżywiania się może skutkować wieloma nieprawidłowościami zdrowotnymi. Zagrożenia te dotyczą niemal całego organizmu. Brak zbilansowanej diety prowadzi do niedoboru niezbędnych składników odżywczych, wpływając na stan skóry, włosów, paznokci i uzębienia. Jedzenie niezdrowych produktów często kończy się schorzeniami układu krążenia, takimi jak miażdżyca, wysokie ciśnienie, zawał serca, udar. Skutki nieprawidłowego odżywiania to także zaburzenia poziomu cholesterolu, złe funkcjonowanie układu trawiennego, problemy z metabolizmem. U wielu osób, które lekceważą zasady zdrowego żywienia, diagnozuje się po pewnym czasie cukrzycę, schorzenia nerek, osteoporozę. Niewłaściwe odżywianie bardzo osłabia organizm, przez co człowiek czuje się nieustannie zmęczony, ma obniżony nastrój, bywa też znacznie bardziej narażony na częste infekcje.

Zła dieta a zdrowie psychiczne

Trzeba podkreślić, że skutki nieprawidłowego odżywiania w znacznej mierze przekładają się na zdrowie psychiczne. Witaminy i minerały mają wpływ na funkcjonowanie nie tylko fizyczne, dlatego ich brak może wywoływać stany depresyjne, apatię, nerwicę, trudności w relacjach z innymi. Na pewno warto wspomnieć o coraz powszechniejszych zaburzeniach odżywiania, czyli bulimii i anoreksji. Choroby te polegają na okresowych głodówkach lub napadowym przejadaniu się. Bez specjalistycznej pomocy psychiatry i psychodietetyka mogą doprowadzić do całkowitego wyniszczenia organizmu.