Henna to barwnik, który pozyskuje się z lawsonii bezbronnej. Jest to roślina występująca na obszarach tropikalnych. Henna to dobry sposób na odżywienie skóry i włosów. W swoim składzie zawiera magnez, wapń, potas, cynk, miedź, żelazo, mangan, enzymy, błonnik, witaminy oraz kwasy. Substancje te mają pozytywny wpływ na skórę, włosy i brwi. Henna była stosowna do zdobienia ciała już w czasach starożytnych. Obecnie stosuje się ją do farbowania włosów bądź brwi. Henna to naturalny sposób na farbowanie włosów dla osób z wrażliwą skórą głowy. Jeśli ciemny kolor włosów nam się nie spodoba to w łatwy sposób zmyjemy hennę. Produkt ten wykorzystuje się także do tworzenia tymczasowych tatuaży. Ich trwałość to kilka tygodni. Jest to dobry sposób, żeby zobaczyć jak będziemy wyglądać z tatuażem zanim zdecydujemy się na ten prawdziwy.
Jak usunąć hennę ze skóry?
Podczas domowego farbowania włosów bądź brwi henną może się zdarzyć, że zostaną czarne plamy na skórze. Takie plamy będą nieestetycznie wyglądać, dlatego musimy je jak najszybciej usunąć. To samo dotyczy tatuażu z henny, który nam się nie podoba. Pierwszą rzeczą, która powinniśmy zrobić jest użycie peelingu. Usunie on martwy naskórek wraz z częścią barwnika. Powinniśmy to powtórzyć kilka razy aż do całkowitego usunięcia henny ze skóry. Zamiast peelingu możemy użyć pumeks, który działa tak samo. Oprócz tego możemy użyć cytryny. Wystarczy wziąć plasterek tego cytrusa, po czym musimy pocierać nim skórę w miejscu, w którym chcemy usunąć hennę.
Jak usunąć hennę z włosów?
Henna to dobry sposób na farbowanie włosów, ponieważ oprócz zmiany koloru dodatkowo odżywiamy nasze włosy. Jeśli jednak kolor nam nie odpowiada możemy w łatwy sposób pozbyć się henny z włosów. Pierwszym sposobem jest zamiana zwykłego szamponu na ten przeciwłupieżowy. Zawiera on silniejsze środki myjące, które przyspieszają usuwanie barwnika z włosów. Z domowych sposobów warto wykorzystać także sodę oczyszczoną. Łyżkę sody mieszamy z porcją szamponu, który stosujemy na co dzień. Soda przyspiesza usuwanie barwnika z włosów oraz dokładnie je oczyszcza. Po zastosowaniu sody musimy wypłukać włosy mieszanką wody z octem jabłkowym bądź sokiem z cytryny. Na litr wody dodajemy łyżkę stołową soku lub octu. Maseczka z miodu i cytryny może nam pomóc usunąć hennę z włosów. Wystarczy zmieszać miód z sokiem z cytryny tak, żeby otrzymać konsystencję podobną do pasty do zębów. Maseczkę dokładnie wcieramy na umyte i wilgotne włosy, po czym zostawiamy na około 15 minut. następnie możemy spłukać włosy ciepłą wodą. Taka maseczka każdorazowo rozjaśni włosy, a dodatkowo odżywi je.