Nadwaga u psa jest problemem, który będzie miał w przyszłości negatywne konsekwencje. Każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla psich stawów, kręgosłupa i serca, a także ryzyko otłuszczenia narządów wewnętrznych i cięższa praca dla wątroby. Dlatego na każdym etapie życia warto dbać o to, by nasz pupil miał odpowiednią masę ciała i mógł cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem. Pomogą nam w tym odpowiednio dobrane karmy odchudzające dla psów, dzięki którym odchudzanie czworonoga będzie łatwiejsze, a przede wszystkim bezpieczne.
Dieta dla psa z nadwagą – na co zwracać uwagę?
Przed rozpoczęciem odchudzania psa dobrze jest skonsultować się z weterynarzem, który określi, jaka powinna być prawidłowa masa ciała naszego czworonoga, a także w jakim tempie należy zrzucać nadprogramowe kilogramy, by psiakowi nie zaszkodzić. Zaproponuje nam także karmy odchudzające dla psów dostosowane do naszych potrzeb oraz możliwości finansowych. Taka karma powinna być niskokaloryczna i zawierać stosunkowo niewiele tłuszczu oraz węglowodanów, a przy tym dość dużo białka, które jest niezbędne do budowania masy mięśniowej. Przejście na nowy sposób żywienia może być dla psa początkowo trudne i może się zachowywać, jakby był ciągle głodny – wtedy dobrze jest podzielić posiłki na kilka mniejszych w ciągu dnia, by zawsze miał coś w żołądku i nie odczuwał głodu. Możemy także część karmy z dziennej porcji odłożyć na bok i używać jako nagród za drobne aktywności lub jako zachętę do ruszania się, np. toczyć kulki po podłodze, by pies musiał za nimi pobiec.
Odchudzanie psa po kastracji lub psich seniorów
Na rynku dostępne są specjalne karmy odchudzające dla psów (https://www.dolina-noteci.pl/pol_m_Karma-dla-psa_Karma-light-dla-psa-241.html) po kastracji bądź sterylizacji, a także dla psów starszych. Obie te grupy psów mają tendencje do tycia, więc warto nawet profilaktycznie wdrożyć karmy typu light i pilnować dziennej porcji kalorii, gdyż w przypadku nadwagi łatwiej zapobiegać niż leczyć. Na co dzień musimy także zadbać o odpowiednią dawkę ruchu. Psy otyłe nie mogą wykonywać wielu ćwiczeń, niewskazane jest skakanie, bieganie po schodach i inny ruch obciążający stawy, a samo odchudzanie powinno przebiegać stopniowo, dlatego przydatna może się okazać także konsultacja z fizjoterapeutą, który podpowie nam, co możemy bezpiecznie ćwiczyć z naszym pupilem. Doskonałym, lekkim sportem dla niemal wszystkich psów jest pływanie bądź nawet zwykłe brodzenie w wodzie, latem warto więc korzystać z jezior i stawów, a zimą zastąpić je bieżnią wodną dla psów. Połączenie diety i aktywności fizycznej pozwoli nam skutecznie odchudzić psa i zapewnić mu zdrowe, długie i komfortowe życie.