uszwagra.com.pl

Blog ogólnotematyczny – dom, lifestyle i praca

Lifestyle

Dojrzałość męska – jak ją rozpoznać?

Potocznie mówi się, że mężczyźni dojrzewają znacznie później niż kobiety. Tymczasem okazuje się, że dojrzałość nie zawsze przychodzi z wiekiem – często jest ona pochodną doświadczeń życiowych, odpowiedniego podejścia do życia czy zdroworozsądkowego myślenia. Po czym poznać, że mężczyzna jest dojrzały?

Odwaga i odpowiedzialność

Dojrzały mężczyzna z reguły nie boi się zmian, bez względu na to, czy dotyczą one życia zawodowego, czy osobistego. Odwaga wynika tutaj nie z faktu, iż mężczyzna w ogóle nie odczuwa strachu, jednak jest w stanie podjąć poważne decyzje pomimo pewnych obaw. Wiąże się to nierozerwalnie z odpowiedzialnością, która ma charakter wielowymiarowy. Dojrzały mężczyzna jest odpowiedzialny za podejmowane decyzje, za swoją rodzinę, pracę czy dom. Nie składa obietnic, z którym nie jest się w stanie wywiązać. Ponadto, dojrzali mężczyźni są stabilni emocjonalnie – nie okazują negatywnych uczuć w nieodpowiedni sposób, potrafią kontrolować swoje emocje i trzymać nerwy na wodzy.

Zainteresowania i pasje

Nie jest prawdą, że dojrzali mężczyźni zajmują się wyłącznie pracą oraz domem. Wręcz przeciwnie, bowiem zdecydowana większość z nich ma swoje hobby czy pasje, które chce realizować. Niektórym wystarczy czarna czapka z daszkiem męska oraz wędka, aby wybrać się w każdy weekend na ryby, inni jeżdżą na motorach czy uczęszczają na różnego rodzaju zajęcia sportowe. Nie oznacza to jednak, że każdy mężczyzna ma w pełni sprecyzowane pasje i interesowania. Większość z nich jest w pełni świadoma możliwości, jakie daje dzisiejszy świat i chce z nich korzystać. Dlatego też uwielbiają oni z jednej strony grać w tenisa, z drugiej strony pasjonują się budownictwem. Warto mieć na uwadze, że pasja pomaga oderwać się od codzienności i choć na chwilę zapomnieć o problemach, a także nabrać dystansu do otaczającego nas świata.

Umiejętność przyznania się do błędu

Jak odróżnić emocjonalnego chłopca od dojrzałego mężczyzny? Otóż ten drugi zdaje sobie sprawę z tego, że każdy, w tym także on, popełnia błędy. Co więcej, potrafi się do nich przyznać, przeprosić i ponieść konsekwencje swoich czynów. Niedojrzałe emocjonalnie osoby (także kobiety) często obarczają winą innych, nie widząc w sprawie własnego udziału. Dojrzałość polega jednak na obiektywnej ocenie konkretnej sytuacji, a nie subiektywnym myśleniu o tym, jak uniknąć konsekwencji. Umiejętność przyznania się do błędu i kontrolowania własnego ego to główne cechy, świadczące o pełnej dojrzałości emocjonalnej. Kwestia ta odnosi się nie tylko do mężczyzn, lecz również do kobiet.

Wielu z nas błędnie uważa, że dojrzałość przychodzi z wiekiem – owszem, taka sytuacja może mieć miejsce, lecz może też zdarzyć się, że dwudziestolatek będzie znacznie dojrzalszy od czterdziestolatka. Kobiety na ogół poszukują mężczyzn dojrzałych, którzy są w stanie zapewnić im przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa. Oczywiście, dojrzałość może iść w parze z emocjonalnymi zawirowaniami czy innego typu problemami natury psychicznej, wymagającej pomocy specjalisty.